دفاعیات وکیل محمدی از مهدی ذکایی، متهم ردیف دوم پرونده دومان توکان

وکیل محمدی-دومان توکان-دفاع-به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا در چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده دومان توکان متهم ردیف دوم به نام مهدی ذکایی در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: من به دستور مدیرعامل تمام کارهای اجرایی و امور مربوط به رستوران ها را انجام می دادم و درباره مسائل مالی هیچ اطلاعی نداشتم و وظیفه من فقط انجام کارهای محوله از سوی سهند بود.


وی افزود: من متولد سال 1354 و بدون سابقه کیفری هستم. مدرک فوق دیپلم دارم و بر مبنای اعتمادی که به دومان سهند کردم، مشغول به کار شدم. من دفاع خاصی نمی توانم انجام دهم و وکیلم از من دفاع خواهد کرد.
ذکایی با اشاره به اظهارات دومان سهند در جلسات قبلی درباره حضور وکلا برای گفت و گو با متهمان این پرونده گفت: وکلا به زندان مراجعه کردند و بنده 45 دقیقه با آنها صحبت کردم و هر زمانی هم که تلفن می زدم پاسخگوی من بودند.
وی در پاسخ به سوال قاضی صلواتی درباره دریافت سه میلیارد تومان از سهند اظهار داشت: کل مبلغی که من از آقای سهند گرفتم، سه میلیارد تومان بود که در اقرارها و مواجهه های حضوری این موضوع را قبول کردم و گفتم که دو و نیم میلیارد تومان از این پول تحویل دادیار قضایی شده است.

* 3 میلیارد تومان برای هزینه های جاری گرفتم
ذکایی افزود: دومان ادعا کرده که من سه میلیارد تومان دریافت کرده‌ام و بعد گفته پنج میلیارد و سپس هفت میلیارد تومان را مدعی شده اما پول هایی که من دریافت کردم، به عنوان هزینه‌های جاری بوده و تمام حقوق و مزایای بنده در این مبلغ است.
وی در پاسخ به قاضی صلواتی درباره نقش خود در جذب سرمایه سرمایه‌گذاران گفت: من در جذب سرمایه اجازه هیچ دخالتی نداشتم. چون خود دومان به این مسائل رسیدگی می کرد.

* فقط نظارت و پیگیری می کردم
وی درباره تهدید سرمایه گذاران برای جلوگیری از خروج سپرده هایشان گفت: بنده حتی یک نفر را برای نگه داشتن سرمایه تهدید نکردم و نقش من فقط نظارت و پیگیری کارهای رستوران ها بود.
این متهم اضافه کرد: بنده قبلا در یک شرکت حقوقی کار می‌کردم و سپس کارمند شرکت موسسه حقوقی پیشگامان توکان شدم که در اوایل ماهیانه سه میلیون تومان حقوق دریافت می کردم و بعدها این مبلغ به پنج میلیون تومان افزایش یافت.
وی افزود: من از ساعت هفت صبح تا ۱۲ شب در این شرکت فعالیت داشتم یعنی تا ساعت پنج بعد از ظهر در موسسه کار می کردم و تا ۱۲ شب به رستوران ها سرکشی می کردم و در حقیقت به عنوان معاونت اجرایی و نه معاونت حقوقی در این مجموعه کار می کردم.
ذکایی در پاسخ به قاضی صلواتی که چه هدایا و مبالغی را علاوه بر حقوق ثابت دریافت می‌کرده، گفت: من هیچ چیزی دریافت نکردم؛ نه پول و نه سکه و در گزارش های بازپرسی اعلام کردم که پول‌ها را فقط برای هزینه های جاری مثل خرید دو تخته فرش گرفتم.

* متهم: خودم هم نمی دانم در شرکت چه کاره بودم
ذکایی گفت: من نه سواد حقوقی داشتم و نه کار خاصی در این شرکت کرده‌ام. من اشتباه کردم و قبول دارم که مقصرم ولی به دومان اعتماد کردم و 100درصد حق را به سرمایه گذاران می دهم.
وی در پاسخ به قاضی صلواتی درباره مسئولیت خود در شرکت دومان توکان گفت: خودم هم نمی‌دانم در شرکت چه کاره بودم. من رشوه نمی دادم ولی پیگیری کارها را انجام می‌دادم و خود من نیز شاکی پرونده هستم.
این متهمم افزود: من و دومان تا روز دستگیری با هم بودیم. او از من به عنوان کلاهبرداری شکایت کرده است و من هیچوقت فکر نمی کردم که او روزی به من دروغ بگوید و اگر می دانستم او کلاهبردار است، یک ساعت هم آنجا کار نمی‌کردم.

* از کارکرد شرکت هیچ اطلاعی نداشتم
قاضی صلواتی گفت: شما در گفتگو با ندا مختارزاده (متهم پرونده که به خارج فرار کرده است) او را تشویق می کردید که مردم را از پس گرفتن سرمایه هایشان منصرف کند. چه توضیحی دارید؟
ذکایی گفت: شایان پناهی بخشی از اطلاعات شرکت را فروخته بود و بنده به مختارزاده گفتم او را پیدا کنید و این ماموریتی بود که دومان به من داده بود. من درباره کارکرد شرکت هیچ اطلاعی نداشتم.

* متهم: به یک اخاذ رشوه دادم
وی افزود: پنج میلیون تومان به شخصی به نام گودرزی رشوه دادم که رستوران را نبندند و بعد متوجه شدم که او مامور نیست بلکه یک اخاذ است و توانستم با شکایت از او چهار میلیون تومان را پس گرفته و آن را به شرکت بازگردانم.
ذکایی صحبت های متهم ردیف اول را درباره بورس تکذیب کرد و گفت: دومان می‌گفت درآمد شرکت بالاست و این پولهای نقد پیش شما باشد تا اگر به مشکلی برخورد کردید، در گاو صندوق پول داشته باشید.
وی در پاسخ به قاضی صلواتی درباره پرداخت رشوه به سازمان بورس، اماکن ناجا و بانک مرکزی گفت: کل مبلغی که در اختیار داشتم سه میلیارد تومان بوده که به ضابطان برگشت داده شده است. من هیچ رشوه ای به کسی نداده ام.
ذکایی تأکید کرد: حتی هزار تومان به کسی رشوه ندادم، به جز پنج میلیارد تومانی که چهار میلیارد تومان آن را بازگرداندم.
ذکایی در پاسخ به قاضی صلواتی که گفت «همه کارکنان شرکت از شما به عنوان مسئول پرداخت رشوه یاد می‌کنند» اظهار داشت: این اظهارات بر مبنای سخنان دومان است.

* متهم: 150 میلیون تومان برای درمان همسرم قرض گرفتم
قاضی صلواتی پرسید: چه مشکلی در مجموعه ممکن بود به وجود بیاید در حالی که شما ۳۰۰ میلیون تومان بابت هزینه درمان همسرتان دریافت کرده بودید؟
ذکائی گفت: این ادعای دومان است و من بابت درمان همسرم، کمکی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به صورت دستی و قرض از دومان سهند گرفتم.

* کلاس کارمان را با سانتافه بالا می بردیم
قاضی صلواتی درباره دریافت ۲۵۰ میلیون تومان بابت خودروی سانتافه، ۵۰ میلیون تومان برای خودروی زانتیا، ۲۰ میلیون تومان بابت یک سیم کارت رند و دو میلیون تومان برای یک ساعت مچی از متهم توضیح خواست و ذکایی گفت: من ماشین نمی خواستم ولی دومان می گفت با این ماشین تردد کنید چون کلاس کار ما باید بالا باشد.
وی افزود: ساعت من ۲۰۰ هزار تومان هم نمی ارزد و هیچیک از صحبت‌های دومان را قبول ندارم.
رئیس دادگاه گفت: این مطالب در اظهارات و اقرارهای شما آمده است و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نزد شما بوده است. چه توضیحی دارید؟

* هرگز کسی را تهدید نکردم
ذکایی درباره تهدید سرمایه‌گذاران که به گفته رئیس دادگاه از سوی برخی شاکیان مطرح شده، گفت: هرگز کسی را تهدید نکردم حتی زمانی که دومان با برخی سپرده‌گذاران برخورد می‌کرد، من میانجیگری کرده، از برخورد او با سپرده گذاران جلوگیری می کردم.

* مجوز شوکر داشتم
قاضی صلواتی گفت برخی شاکیان اعلام کرده اند که با اسلحه سرمایه‌گذاران را تهدید می کردی و با شوکر و باتوم با آنان برخورد می‌کردی که ذکابی گفت: من باتوم نداشتم ولی مجوز شوکر داشتم.
این متهم درباره قراردادهای شرکت گفت: من هیچ اطلاعی از قراردادها ندارم و حتی اجازه دخالت در جذب سرمایه و سوددهی نیز نداشتم. هر زمان هم که درباره وضعیت شرکت و سوددهی آن سوال می کردم، دومان می‌گفت سوددهی خوبی داریم.
وی درباره اختلافش با دومان سهند گفت: من از شرکت اخراج نشدم و حتی تا اسفند ۹۶ که دستگیر شدم، با هم کار می کردیم.
ذکایی همچنین در پاسخ به سوال رئیس دادگاه که چرا خود را نظامی معرفی می‌کردید، گفت: من نه نظامی هستم و نه نظامی بوده ام و هیچ وقت خودم را نظامی معرفی نکرده ام.
مهدی صفریان نماینده دادستان با قرائت برخی پیامک های ذکایی درباره آگاهی این متهم از مسائل جاری شرکت مطالبی را بیان کرد.

* نواقص پرونده در دادسرا تکمیل شود
حمیدرضا محمدی وکیل ذکایی گفت: متهم از مردم پولی دریافت نکرده و از دومان پول گرفته است و عنصر معنوی جرم کلاهبرداری مفقود است و حتی خودش ۵۰۰ میلیون تومان در شرکت سرمایه گذاری کرده است.
وی با بیان اینکه متهم در مانور متقلبانه شرکت نداشته است، گفت: این پرونده دارای نواقص بسیاری است. درخواست دارم بازپرس و کارشناسی درباره تحقیقات به نتیجه نهایی برسند تا بدانیم پول ها کجا رفته است.
این وکیل دادگستری افزود: عنصر معنوی در این جرم مفقود است. چون اگر متهم می دانسته که این شرکت کلاهبرداری می کند، هیچ وقت ۵۰۰ میلیون تومان از سرمایه خود را به شرکت نمی سپرد. او گول مدیرعامل شرکت را خورده است.
وی افزود: خانم مختارزاده گفته است که توانسته ۳۰ میلیارد تومان بدون واسطه و ۵۰ میلیارد تومان با واسطه توسط برخی افراد برای شرکت جذب سرمایه داشته باشد و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز خودش دریافت کرده است.

* دومان برای تکمیل پرونده پاسخگوی بازپرس باشد
محمدی افزود: این متهم (خانم مختارزاده) و کارمندانی که نام می برد، هر دو عنصر مادی و معنوی کلاهبرداری را دارا بودند. باید دومان به بازپرسی برگردد و پاسخگوی سوالات باشد.
وی افزود: افرادی در این شرکت سود نامتعارف گرفتند و سپس از شرکت خارج شدند. باید بررسی شود که آیا این افراد همدست و همکار دومان هستند و برای تطهیر او این کار را کرده اند که در این صورت مجرمند یا اینکه برای سرمایه گذاری این سودها را دریافت کرده اند که باید پول ها را برگردانند. پاسخ این سوالات را می‌توان از طریق تحقیقات در بازپرسی دریافت.
وی یکی دیگر از مشکلات این پرونده را ارائه سند واریز وجه از طرف شاکیان دانست و گفت: یکی دیگر از نواقص پرونده این است که بعضی شاکیان وجوهی را واریز کرده اند که سنخیتی با آنچه در پرونده آمده، ندارد. باید اسناد واریز وجه شاکیان مشخص شود که این کار را نیز می توان در بازپرسی انجام داد. چون ممکن است برخی افراد با دومان همدست باشند.

* چرا شاکیان به تشویق دومان می پردازند؟
محمدی از تشویق دومان در جلسات قبلی دادگاه از سوی برخی شاکیان تعجب کرد و گفت: چرا برخی مالباختگان در دادگاه از او دفاع می کنند و دست می‌زنند. باید میزان دریافت و پرداخت سپرده گذاران به صورت دقیق مشخص شود.
وی درباره ادعای دومان مبنی بر دریافت مبالغ سه میلیارد، پنج میلیارد و هفت میلیارد تومان توسط ذکایی گفت: کل مبلغ موردنظر سه میلیارد تومان بوده که ذکایی باید آن را برگرداند. از او در هنگام دستگیری یک میلیارد و 640 میلیون تومان کشف شده، در واقع نیمی از پول برگشته و ماشین های سانتافه، زانتیا و تابلوفرش نیز برگشته است.
این وکیل دادگستری افزود: بنابراین دریافتی متهم که بابت حقوق و مزایا بوده عیناً برگشته و تقریباً بدهی ندارد. از طرف دیگر او یک سال است که در زندان به سر می برد و مشخص است که موکل فریب دومان را خورده است.

* جرم عقیم یا محال
وی درباره اتهام پرداخت رشوه از سوی متهم گفت: این جرم را می توان یک جرم عقیم یا محال دانست. چون او هیچ وقت به مقام دولتی پولی به عنوان رشوه نداده، فقط به یک نفر اخاذ، پولی داده که بیشتر آن هم برگشته است. به همین دلیل در کیفرخواست چنین اتهامی ذکر نشده است.

* تصور می کردم در حال خدمت به مردم هستم
قاضی صلواتی از ذکایی خواست تا آخرین دفاعیات خود را بیان کند و متهم گفت که هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارد و جرمی مرتکب نشده‌ است.
وی افزود: من فریب دومان را خوردم. بنده اغفال وعده‌های سهند شدم به گونه‌ای که تصور می کردم در حال خدمت به مردم هستم.

دانلود فانونx

Tags: حمید رضا محمدی, وکیل, بهترین وکیل تهران, دودمان, توکان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
مراسم گرامیداشت هفتمین روز شهید حاج حسن محمدی

مراسم گرامیداشت هفتمین روز شهید حاج حسن محمدی

بدینوسیله از همه عزیزان جهت حضور در مراسم ارتحال جانباز…
معیارهای دریافت نشان ایمنی و سلامت (سیب سلامت) چیست؟

معیارهای دریافت نشان ایمنی و سلامت (سیب سلامت) چیست؟

این روزها، اخبار سلامت و بهداشت مخاطبان روزافزونی را دارد…
قانون مشارکت در ساخت چیست؟

قانون مشارکت در ساخت چیست؟

قانون مشارکت در ساخت چیست؟ مشارکت در ساخت عقدی است…
حقوق زن در قانون اساسی

حقوق زن در قانون اساسی

حقوق زن در قانون اساسی خانواده واحد بنیادین جامعه و…
قانون طلاق به درخواست زوجه چیست ؟

قانون طلاق به درخواست زوجه چیست ؟

قانون طلاق به درخواست زوجه چیست ؟ شروط 12 گانه…
حکم فریب در ازدواج درقانون مجازات اسلامی و قانون مدنی

حکم فریب در ازدواج درقانون مجازات اسلامی و قانون مدنی

فریب در ازدواج در قانون مجازات اسلامی این مقاله بر…
حکم دادگاه بدوی فوت دانش آموزان فوتبالیست‌ یزدی در گرجستان

حکم دادگاه بدوی فوت دانش آموزان فوتبالیست‌ یزدی در گرجستان

غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد در گفت‌وگو با…
شکایت پنج وکیل دادگستری از خبرگزاری تسنیم به اتهام نشراکاذیب رد شد.

شکایت پنج وکیل دادگستری از خبرگزاری تسنیم به اتهام نشراکاذیب رد شد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، اوایل مهر امسال دیوان…
تشریح قانون فریب در ازدواج (تدلیس)

تشریح قانون فریب در ازدواج (تدلیس)

تشریح قانون فریب در ازدواج (تدلیس) یكی از مشكلاتی که…
تقسیم ارث (ارث زن و مرد)

تقسیم ارث (ارث زن و مرد)

ارث (ارث زن و مرد) بحث تقسیم ارث از مسایل…
«آیین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی»

«آیین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی»

قوه قضائیه «آیین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرایم اخلالگران…
متن درخواست رئیس قوه قضائیه و پاسخ رهبر انقلاب اسلامی

متن درخواست رئیس قوه قضائیه و پاسخ رهبر انقلاب اسلامی

متن درخواست رئیس قوه قضائیه و پاسخ رهبر انقلاب اسلامی…
تاریخچه قوانین علامت تجاری

تاریخچه قوانین علامت تجاری

با توجه به اینکه قرن 19 دوره ای است که…
 نشست بررسی طرح دعاوی علیه دولت‌های خارجی

نشست بررسی طرح دعاوی علیه دولت‌های خارجی

دومین نشست هم اندیشی با موضوع بررسی طرح دعاوی علیه…
هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده هادی رضوی برگزار شد

هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده هادی رضوی برگزار شد

قاضی مسعودی مقام در ابتدای هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات…
ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه

ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه

دادگاه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و احسان دلاویز با…